Rallijkrosa drāma Lietuvā: lietus un avārijas sajauca kopvērtējuma kārtis čempionātos

13.08.2024
Svētdien, 11.augustā, Lietuvā, Šilutes rajonā, Vilkiču motoru sporta kompleksā norisinājās Latvijas– Lietuvas rallijkrosa čempionāta piektais un Baltijas rallijkrosa čempionāta otrais posms. Tajā piedalījās vairāk nekā 80 dalībnieku no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas.

Jau pirms sacensībām diskusijas raisīja Vilkiču trases jaunā, nebijusī konfigurācija - trases līkums, kas izveidots, izmantojot daļu no trases esošās konfigurācijas. Taču galvenie notikumi nenorisinājās jaunajā līkumā, bet gan tradicionāli – taisnē pēc starta.

Dienas garumā dalībnieki kā ierasts veica laika kontroles braucienus, trīs kvalifikāciju un finālu braucienus. Sākotnēji sacensības noritēja raiti un bez aizķeršanās, taču drīz sākās spēcīgas lietus gāzes, kas cīņas ātrumu trasē palēnināja, savukārt palielinājās spriedze kvalifikāciju braucienos. Sacensību kulminācija notika finālbraucienos, kur tika fiksēti daudz incidenti, pēc kuriem trasē tika apturēti braucieni, lai palīgā dotos mediķi. Visi cietušie sacensību dalībnieki izvairījās no traumām un visas avāriju situācijas beidzās ar “saburzītām un samīcītām” sporta automašīnām.

Vienā no daudzskaitlīgākajām klasēm, "Yaris 1000", konkurencē starp sešpadsmit Lietuvas un Igaunijas jaunajiem braucējiem augsto otro un trešo vietu ieņēma mūsu baušķenieki. Otrais finišā Toms Bumbiers un trešais Kārlis Matuzonis, kurš pirmo reizi kāpa uz goda pjedestāla. Abi latvieši piekāpās lietuvietim Kersniusam Šulinskas, taču Toms pirms pēdējā posma ieņem līdera pozīciju kopvērtējumā. “Yaris 1300” klasē 1. vietu piektajā čempionāta posmā ieņēma lietuvietis Ņikita Iļjins, otrais - igaunis Kristo Muru, bet kā trešais ir šī brīža kopvērtējuma līderis latvietis Ričards Laukšteins.

“Lada RX” klasē, kā ierasts, uz starta tikai latvieši. Spilgtu epizodi šī posma finālbraucienā sagādāja kopvērtējuma līderis Andris Krastiņš un Emīlija Ļebedeva, kad pēc abu kontaktcīņas, Emīlija braucienu finišēja uz jumta, kura incidentā necieta. Šajā klasē triumfēja Rolands Bružāns. Otrajā vietā ierindojās Andrejs Lajevskis, kurš pārnācis no autokrosa uz rallijkrosu, bet Niks Mežiņš finišēja trešajā pozīcijā. “Extreme” klasē Jānis Baumanis nepiekāpās ne igauņu vairākumam, ne Lietuvas sportistiem, dāvinot uzvaru savam dēlam Magnusam Baumanim dzimšanas dienā, kurš sacensībās startē “Yaris 1000” klasē.  Otrais - Andrē Kīls un trešais Sanders Seps no Igaunijas. “Super 1600” klasē piedalījās četri lietuvieši un visu pjedestālu ieņēma mājinieki: pirmais Ritis Gurklis, otrais Audrius Kragas un trešais Valdas Mikužis.

“Super 2000” klasē finālbrauciens bija tik saspringts, ka trasē notikušos incidentus nācās izskatīt tiesnešiem, pēc kuru sprieduma, pat notika negaidītas izmaiņas kopvērtējumā.  Pirmais pārsteigums – pusi no fināla aizvadījušais latvietis Jorens Viktors Ikers izstājās no brauciena - dzinēja bojājuma dēļ. Aiz viņa finišēja tautietis Jānis Saulīte, trešais lietuvietis Mindaugs Sidabras. Lai gan viņam bija TOP3 šampanieša šaušanas gods, vēlāk gan viņš, gan cits latvietis - Kristaps Kasparovičs, kurš bija iesaistīts vairākos incidentos, tika diskvalificēti. Šī iemesla dēļ - trešo vietu posmā ieguva lietuvietis Gintauts Norkus. Šobrīd kopvērtējumā kā pirmais stabili ir Lenards Patriks Lepsis. Pēc spraigajiem notikumiem otro vietu ieņem Jānis Saulīte, trešais Ivo Gabrāns, bet no otrās uz ceturto vietu atkritis finālbraucienā diskvalificētais Kristaps Kasparovičs.

Sacensību drāma tika piedzīvota arī “BMW RX 3000” klasē, kur no 18 startējošiem dalībniekiem, diemžēl finišēja vien 4 dalībnieki. Turklāt finālbraucienus sportisti pabeidza tikai ar trešo piegājienu, jo līdz tam divas reizes finālbraucieni tika apturēti ar sarkanajiem karogiem. Sadursme notika arī pēdējā, atkārtotajā braucienā, taču šajā reizē brauciens tika pabeigts. Lielisku sniegumu visas dienas garumā parādīja Viktors Ellers, taču gan viņš, gan klases kopvērtējuma līderis Kristaps Kronbergs, lietuvietis Lukas Sidabras nokļuva avārijās un pamatīgi saskādēja savus sporta auto. Par klases uzvarētāju kļuva Jānis Olle, kurš uz pjedestāla šajā sezonā kāpj otro reizi, bet pirmo reizi uz pjedestāla rallijkrosā kāpa Helmuts Bartkevičs, aiz sevis atstājot Kasparu Fricsonu.

"Supercar" klases fināls ar fiasko beidzās lietuvietim Paulim Pleskovam. Sākumā nožogojumos ietriecās igauņa Marta Tikkerbara automašīna un drīz vien Pauļus Pleskovs sadūrās ar Ivaru Joelu. Abi piloti lidoja dažādos virzienos - latvietis atsitās pret žogiem, bet lietuvietis - pret siena ķīpām. Pēc incidenta, stāvam palika Pauļus Pleskovas, savukārt Ivars Joelis, kurš spēja veikt atlikušo distances daļu, priecājās par mierinājuma balvu - vietu uz trešās vietas pakāpiena. Uzvaru izcīnīja igaunis Arvo Kasks, kurš pārspēja savu tautieti Kevinu Auliku. Rallijkrosa Baltijas čempionāta “Touring Car” klasē BMW braucējs Sīms Tilmans ieņēma trešo vietu, otrais igaunis Raimo Rēks, savukārt visas dienas garumā neapšaubāms līderis bija cits igaunis- Rauno Rappu.

Kopvērtējuma rezultāti ir sajaukti, lielās cīņas par pjedestālu norisināsies sezonas finālposmā - Rīgā 14. septembrī, Biķernieku trasē. Visiem līdzjutējiem ir jābūt tribīnēs, lai atbalstītu savējos. Latvijas - Lietuvas rallijkrosa čempionāta 6. posmā un Baltijas rallijkrosa čempionāta trešajā posmā būs nakts sacensības, kas padarīs sacensību vidi vēl intriģējošāku. Šo sacensību formāts ir piesaistījis uzmanību arī vairāku Eiropā un Skandināvijā startējošu rallijkrosa braucēju uzmanību. Ierastajiem čempionātu dalībniekiem, par TOP3 pozīcijām, nāksies cīnīties ar spēcīgajiem Eiropas čempionātu braucējiem. Pārsteigumu sacensību apmeklētājiem ir sagatavojuši “Rallycross.lv” organizatori - šogad lielāko dronu šovu Baltijā, ko nodrošinās pasaules slavenie latvieši no “Base Motion”.